Testosteron pro rockery

Když potkáte zarostlého velkého chlapa s chlupatýma rukama a hrubým hlasem, každého hned napadne, že má hodně testosteronu. To může být pravda ovšem jen zčásti.

Právě u hard rock kapel s tvrďáckými si je spojíme s nadměrným množstvím testosteronu. Není to ovšem zcela pravda. Tento styl hudby – respektive při koncertování tohoto stylu hudby se členům kapely tvoří v těle adrenalin. Ten je však v porovnání s testosteronem krátkodobý (doslova minuty či hodiny). Rychle se vytvoří, člověk na něj nějak reaguje (nadměrné množství energie, agresivita, odvaha, ale také sevřenost, třes apod). A rychle se vyplaví.

Testosteron je hormon, který je v těle trvale, více méně ve stejném množství. Jeho přítomnost způsobuje u mužů širší ramena, hrubší hlas, tvorbu svalů, ochlupení (vousy, chlupy). U zpěváků je dominantou právě hrubý hlas. Každý zpěvák s tvrdým hlasem je automaticky považován za tvrďáka. A také by jste hádali, že má testosteronu na rozdávání. Leč často to není ani tak testosteronem, jako spíše dědičností (čím jste obdaření od vašeho otce).

Ale rada pro rockery, kteří mají pocit, že jejich hlas měkne (nebo mají další příznaky úbytku): užívejte testosteron!

Nejdříve je vhodné se nechat testovat. Existuje několik testů (dotazníkové, z moči, apod), ale jediný přesný je krevní rozbor. Lékař vám pak přesně řekne vaši hladinu a kde by jste měli správně být. V případě drobného výkyvu není nutné hned užívat léky. Vyzkoušejte pár měsíců užívat přírodní doplňky stravy na testosteron (ty si ostatně můžete koupit i sami bez lékaře, jsou bez předpisu). Ideálně nějaký přípravek v tabletách (kapslích), které se snadno dávkují, nemusíte nic odměřovat a sypat.

Bylinky nejsou všespásné, takže pokud po opakovaném krevním testu nedojde ke zvýšení testosteronu, lékař zřejmě nabídne léky na testosteron. Existuje několik značek, obsahující účinnou látku. Ta buď je přímo testosteron nebo se v těle na testosteron mění. Problém léků je, že nepodporují tělo k samovýrobě testosteronu (což u přírodních přípravků ano). Některé známé značky jsou například Understor a PMS Testosteron.

Kromě hrubnutí hlasu pomáhá vyšší hladina testosteronu i na víc životní energie, chuť na sex a vyšší imunita, lepší postava a kvalitnější spánek. Proto stále na svůj testosteron dbejte. Nezapomeňte, že v dospělosti se jeho hodnota již jen snižuje.