Rockový nářez v Ostravě: Jesus Christ Superstar

V Ostravě se již rok hraje jeden z top muzikálů na světě. Známý muzikál z židovského prostředí autora hudby Andrew Lloyd Webbera se dočkal doslova několika stovek muzikálových nastudování. Nejnovější české inscenace na sebe vzalo ostravské divadlo Moravskoslezské (divadlo Jiřího Myrona), pod vedením zkušeného režiséra Jiřího Nekvasila.

Muzikál jsem poprvé viděl v první české adaptaci z roku 1994 s českými rockovými hvězdami (Střihavka, Bárta, Basiková, Čok, a další). A hned při zaznění prvních tónů, která vyjeví celý příběh, jsem si vzpomněl, jak je tento muzikál skvělý. Přestože další tři české inscenace víceméně vycházely z této první, ostravská scéna je jiná. V jistém ohledu vychází z filmové zpracování z roku 1973. Herci jsou oblečení jako současní teenageři. Máří Magdaléna má dredy, herci mají mobily, po pódiu pochodují těžkooděnci. V první písni na pódium vystoupí všichni herci a pak začne klasický příběh.

Režisér Nekvasil pojal Jidáše jako vypravěče, který nás celým příběhem provází. Jidáš je na jevišti po celou dobu. Buď přímo zpívá (v muzikálu je mu dán velký prostor) nebo pozorně naslouchá ostatním. Zajímavostí také je, že kulisy kostela, jsou ve skutečnosti napodobeninou průčelí katedrály Božského Spasitele, která je přímo naproti divadla Jiřího Myrona. Režisér si pohrál s myšlenkou, že příběh muzikálu je univerzální a mohl by se odehrávat v každé době a na každém místě. Naprosto skvělý nápad. Na Ostravu také ukazuje při setkání Ježíše s Herodem. Ten zde vystupuje jako televizní moderátor talking show a bodře Ježíše zdraví havířským „Zdař bůh“.

Poslední večeře - Jesus Christ Superstar v Ostravě

Obsazení herců je průřez nové generace zpěváků. V hlavních rolích hraje slovenská Superstar (2011) Peter Cmorik (alternuje skvělý Lukáš Vlček). Cmorik typově zapadá do vizáže Krista. Zpívá parádně, s podobným nasazením jako tehdejší Ježíš Kamil Střihavka. Roli Jidáše získal ostravský herec Lukáš Adam (alternuje Roman Tomeš). Adam je výborný zpěvák, umí se opřít a vypustit i ječák. Je i výborný herec (možná ještě lepší než zpěvák). Roli mu zcela věříte. Jediným známým zpěvákem je Tomáš Savka (v roli Piláta) a Hana Fialová v roli Máři Magdalény. Jinak jde vesměs o regionální herce a zpěváky. Úroveň muzikálu to však nijak nesnižuje.

Byl jsem přímo nadšen z operety Edit a Marlene, která má v současné době v Ostravě nejvyšší návštěvnost. Ovšem Jesus Christ Superstar mi přijde ještě lepší. Rozhodně je o třídu kvalitnější než vychvalovaný Sunset Boulevard a Evita.