Punkové světové zpěvačky

 

V následujícím článku by sme Vám chtěli představit nejpopulárnější punkové zpěvačky ve světě. Které se nebály ničeho a čím více na sebe upozorňovaly, tím lépe. Šokovaly, jak jsou visage, zpěvěm nebo módou. Jste-li milovníkem 90.let, tak určitě znáte Avril Lavigne. Narodila se v Kanadě, osmkrát byla nominovaná na cenu Grammy.

Avril začala se zpěvem velmi brzy, už ve dvou letech zpívala s matkou kostelní písně. Její rodiče jsou francouzi, ale Avril francouzsky neuměla, tak dokonce pár dní bydlela i v Paříži, ať to dožene s lekcemi francouzštiny. Mark Jowett, spoluzakladatel kanadské firmy Nettwerk, byl jeden z lidí, kteří si Avril všimly, a její nahrávky pořízené ve sklepě se mu zalíbily. Pak V New Yorku podepsala smlouvu s Arista Records. A jako jedna z mála už ve svých 16 letech pracovala na svém prvním albu. Své šesté a zatím poslední album vydala po téměř pětileté pauze, při které bojovala s lymskou boreliózou.

V roce 2008 navrhla vlastní řadu oblečení, které pojmenovala Abbey Dawn, je to přezdívka, kterou měla jako malá holka. V roce 2009 vydala i svůj první parfém s názvem Black Star. Účinkovala také ve filmech i seriálech.  V roce 2010 založila i svou první nadaci na podporu dětí a mládeže s vážným onemocněním a zdravotním postižením.

Dalším zpěvačkou je Joan Jett, je původem z Pensylvánie. Od roku 1972 žije v Los Angeles, kde v roce 1975 za pomoci producenta Kima Fowleyho zakládá skupinu The Runaways. Nejprve se věnovala novinařině a poezii. Patti Smith je starší punková zpěvačka, spisovatelka, textařka a básnířka, narozená v Chicagu. Patří k protagonistům amerického punku. Hudbou se začala zajímat až po roce 1971, kdy spolupracovala se skupinou Blue Öyster Cult, na pěveckou kariéru se vydala až se svou kapelou  Patti Smith Group. Dalo by se říci, že Patti Smith byla jedním z prvních trubadúrů punku a new wave, ovšem ve zcela jedinečném provedení. V současné době se Patti Smith opět věnuje poezii.

Courtney Love rodným jménem Courtney Michelle Harrison, nar. v Kalifornii, 1964. Je zpěvačka i herečka, kytaristka a vdova po zpěvákovi Curt Cobainovi ze skupiny Nirvana. Už v pouhých šestnácti letech opustila rodinu a začala cestovat po USA, a pak i mezi Anglií a Irskem. V době svého pobytu v Anglii se dostala i do Liverpoolu, kde si oblíbila rockovou hudbu. Jednu dobu se živila i jako striptérka. V roce1990 poznala zpěváka začínající skupiny Nirvana Kurta Cobaina a dne 24. února 1992 se konala jejich svatba v Honolulu, na Havaji.  Následně za 6 měsíců přivedla na svět jejich dceru. V roce 1996 se objevila ve filmu, a to ve snímku, Lid versus Larry Flynt, českého režiséra Miloše Formana. V roce 2002 se kapela rozpadla a Courtney zahájila sólovou kariéru. V roce 2006 také vydala svůj životopis pod názvem Dirty Blonde a prodala 25 % svých práv na Nirvanu.