Punk styl

 

Punk [pank] je hudební a životní styl. V překladu znamená Výtržník. Vznikl v druhé polovině 70.let, nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, diskriminaci, rasismu, předsudkům, politice, globalizaci.   Je obecně velmi tolerantní k měkkým drogám, hlavně marihuaně. U nás se začal objevovat po roce 1979 a ztotožňovali se s ním tyto skupiny Visací zámek, F.P.B., Šanov 1 a Tři sestry.

Tyto skupiny to ovšem neměly jednoduché, protože punk za komunistického režimu byl zakázaný. Na punkových koncertech se často tancuje chaotický tanec zvaný pogo. Do Česka přišel z Velké Británie. Tancuje se tak, že lidé poblíž pódiu skáčou a hážou chaoticky rukama, nohama. Tanec pronikl i do jiných žánrů než jen po punku, ale např. i do elektronické hudby.

Říkáte si co na sebe když chcete vyrazit na nějaký punkový koncert? Hlavní je šokovat své okolí, tzn. čím více extravagantní, tím lépe. Častými prvky oblečení jsou roztrhané jeansy, roztrhané silonky, nášivky, piercing, spínací špendlíky, těžké černé boty, bunda křivák – je motorkářská bunda. Na trh ho uvedla oděvní firma Schott NYC. Bunda byla navržena, aby poskytovala co největší ochranu proti větru.

A dalším specifickým prvkem je účes číro, jménem Čerokýz, z názvu indiánského kmene Čerokíů. Číro se nejčastěji vytváří vyztužením dlouhého pruhu uprostřed hlavy pomocí laku na vlasy, vosk, pivo, cukr ve vodě. První světové kapely jako Ramones, Sex Pistols nosily naprosto normální účesy. Punkeři si vždycky zakládali, že nejlepší je být sám sebou.