České Punkové kapely

 

Jste milovníkem české hudby a k tomu ještě punku? Tak zůstaňte s námi a dozvíte se něco o našich českých punkových kapelách. Ve světě je velká řada punkových kapel, ale chtěli jsme vyzdvihnout jen naše v České republice. Vybrali jsme jich pár, které jsou trnem v oku u fanoušků. Tři sestry vznikly v roce 1985, a jejím frontmanem je kdo jiný než Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec. Skládá jim texty a taky zpívá. Napodobovaly různé styly hudby od rocku, punk rock až po hardcore. Skupina se i mimo jiné věnuje sportovním aktivitám, existuje Sailing Team Tři Sestry, nebo pořádají tenisové, lyžařské či cyklistické závody. Kapela každoročně v květnu slaví své narozeniny dva dny trvajícím festivalem, minulý rok byl kvůli Covid-19 pandemii posunut až na druhý zářijový víkend.

Další kapelou je Vypsaná Fixa, které mají základy v rocku, ale označují se spíše za kapelu pop punkovou. Je to pardubická skupina a vznikla v roce 1994. Zpěvákem této kapely je Michal Mareda a jeho 3 členný tým kytara, baskytara a bicí. Spolupracovali na filmech Václav a Čtyři slunce. Název skupiny popsali tak, že frontman skupiny se svým bratrem jednou nahrál na magnetofon šest písniček a vytvořil na to obal s nápisem „Vypsaná fixa“. A když po několika letech došlo na lámání chleba, jak se skupina bude jmenovat, bylo jasno.

Visací zámek je další punková kapela, která vznikla v roce 1982. Hraje pořád ve stejném obsazení. Během 90. let se kapela vzdálila původním anarchistickým ideálům a punkovému zvuku a přiblížila se hudebně dřevnímu heavy metalu. Nyní se kapela vrací k punkovým kořenům, aby se rozšířila o další generaci fanoušků. Roku 2005 konečně přišla dlouho očekávaná deska Punk!. Kapela má už 33 let své existence a muzikanti ve svém věku mají překvapivě mnoha energie a elánu.

Jaksi Taksi je pražská pop-punková hudební kapela. Vznikla v roce 1992 a je hlavně oblíbená u mladých lidí. Kapela postupně přešla od punk rocku k pop punku. Největší hit kapely je Škola. Kapela Jaksi Taksi také adoptovala thajského chlapce. Jejich úspěšné alba patří On-line, Zachovej paniku, Optimista.

P.S. je česká hudební skupina hrající punk a hardcore.Vznikly v roce 1986, ale už x-krát přerušily svoji účast. Od roku 2008 kapela nepravidelně vystupuje v sestavě Kratos – zpěv, Zdeněk Petr-zěv, kytara, Wonid – baskytara, zpěv, Daniel deLuxe Král – bicí.

Wanastowi Vjecy je hudební skupina, vznikla roku 1988 a produkuje experimentální pop rock, s punkovou minulostí. Hraje ve složení  Štěpán Smetáček (bicí), Radek Havlíček (baskytara), Robert Kodym (zpěv) a Tomáš Vartecký (kytara). Měla původně vzniknout jako projekt, který měl natočit hudbu pro dokument o punkáčích v Praze. Prolomily v roce 1991 s deskou Tak mi to teda nandey. Rok po té se odklonily od punku a hned kapela začala mít velké úspěchy. Písně Nahá a Sbírka zvadlejch růží byly často hrané na každém kroku. Skupina se pak na pár let odmlčela kvůli návratu sesterské kapele Lucie. V roce 1996 se vracejí na pódia s albem Andělé a další rok vychází další 333 stříbrných stříkaček. Nepříliš úspěšné bylo album Hračky z roku 2000. Kapelu pak následně opouštějí David Koller a Michal Dvořák. Skupina koncertovala u nás i na Slovensku.